„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywane wyniki operacji: Wdrożenie Strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność na obszarze LGD Stowarzyszenia „Długosz Królewski””.

Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

close

W tym roku 17 lipca na placu przy kąpielisku w Brzezinach odbyła się IX edycja naszej sztandarowej imprezy pn. SMAKI LGD.


W imprezie uczestniczyło wielu gości, m.in. ze strony rządowej: Marek Pęk Wicemarszałek Senatu RP i Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej, ponadto Karolina Pawliczak Poseł na Sejm RP, Katarzyna Sójka Poseł na Sejm RP, Tomasz Ławniczak Poseł na Sejm RP, Jan Mosińki Poseł na Sejm RP– reprezentował Dyrektor Biura Łukasz Wolski, Jan Dziedziczak Poseł na Sejm RP – reprezentował Wincenty Nowak, Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Andrzej Plichta Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Zbigniew Słodowy Wicestarosta Powiatu Kaliskiego oraz jednocześnie Prezes Stowarzyszenia „Długosz Królewski”, Anatol Piaskowski Wójt Gminy Sieroszewice, Piotr Świderski Burmistrz Błaszek, Marek Cieślarczyk Wójt Gminy Brzeziny, Bartosz Kubica Z-ca Wójta Gminy Sieroszewice, Ewa Wabnik Skarbnik Gminy Brzeziny, Robert Łuczak Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu, Ireneusz Hendrysiak Przewodniczący Rady Miejskiej w Błaszkach, Karol Bakacz Przewodniczący Rady w Brzezinach, Małgorzata Bloch Skarbnik Stowarzyszenia, Robert Marszałek, Benedykt Owczarek, Robert Łuczak, Artur Szymczak oraz Błażej Wojtyła radni powiatu kaliskiego, członkowie Rady Stowarzyszenia oraz Komisji Rewizyjnej, członkowie Stowarzyszenia, radni i sołtysi z terenu działania LGD, a także Przedstawiciele Nadleśnictwa Kalisz – Magdalena Lotka Specjalista ds. edukacji leśnej oraz stażyści Ewa Jastrzębska i Łukasz Bukowski. Po raz kolejny imprezę poprowadził przebojowy i niezastąpiony Sławomir Janelt, który doskonale wie, jak rozruszać publiczność. Jednak najważniejsze podczas imprezy były kobiety – Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: Koło Gospodyń Wiejskich we wsi Wrząca, które reprezentowało Gminę Brzeziny, Koło Gospodyń Wiejskich w Stawie „Stawianki”' reprezentujące Gminę Szczytniki, Koło Gospodyń Wiejskich w Masanowie, które reprezentowało Gminę Sieroszewice oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Gruszczycach reprezentujące Gminę Błaszki. Panie wzięły udział w konkursie kulinarnym związanym z mottem imprezy – Dania z grzybów. Były kasza z grzybami, polędwiczki z grzybami, krokiety grzybowe oraz boczniaki. Zwycięską drużyną okazało się Koło Gospodyń Wiejskich w Masanowie, które przygotowało najsmaczniejszą potrawę.
Po raz kolejny Panie i jeden Pan – Przemek z Wrzącej rywalizowali o I tytuł Masterchefowych LGD, biorąc „na żywo” udział w sztafecie kulinarnej. Słynna „tajemnicza skrzynia” kryła w sobie 2 kg pomarańczy, z których trzeba było wycisnąć siłą własnych rąk pół litra soku, cała miska różnorodnych owoców (ananas, kiwi, banan, jabłko, melon), z których każdy owoc musiał być obrany i pokrojony w kosteczkę, by stworzyć smaczną sałatkę owocową, w misce pomieszane były trzy rodzaje ziaren (mały Jaś, duży Jaś, groch łuskany), z których trzeba było wyodrębnić poszczególne ziarna przy pomocy jednego ochotnicza z widowni, oraz obranie i pokrojenie w drobniutką kostkę 7 cebul – a to wszystko na czas :)) Zwycięską drużyną w tej kategorii okazały się Panie i Pan z KGW Wrząca. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci czeków pieniężnych o wartościach 700 zł i 500 zł. Panie, które brały udział w konkursie przygotowały również szereg przepysznych potraw dla wszystkich gości imprezy, stoły oczywiście po raz kolejny uginały się od pyszności, a amatorów dobrego jedzenia jak zwykle nie zabrakło. Gościem specjalnym imprezy i jednocześnie przewodniczącym jury był popularny kucharz Jan Kuroń, który przygotował risotto z grzybami.
Na scenie wystąpiły nasze wspaniałe lokalne zespoły: Kapela Ludowa Brzeziny i Zespół Pieśni Brzezinianki oraz Kapela „Złote Kłosy” z Gminy Szczytniki. Ponadto z Gminy Brzeziny na scenie wystąpiła Paulina Wiertelak – wokalistki studia wolano – artystycznego Piano Song w Kaliszu. A wieczorem do ucha przygrywał nam zespół Markus P.

Podczas imprezy na naszym stoisku promocyjnym był prowadzony punkt konsultacyjny, gdzie mieszkańcy mogli wyrażać swoje pomysły na tworzenie nowej lokalnej strategii rozwoju. Swoje pomysły mogli przelać na przygotowane przez Biuro arkusze pomysłu, tzw. fiszki projektowe. To kolejny ważny głos mieszkańców w całym cyklu spotkań, rozmów i warsztatów w celu stworzenia jak najlepszej stategii, która będzie nam służyć przez najbliższe lata.  
Oprócz wszystkich atrakcji typowo rozrywkowych, był też akcent nieco bardziej poważny. Gościliśmy również na imprezie stoisko Aniołów Jagódki, którzy w dalszym ciągu zbierają na najdroższy lek świata. Została również przeprowadzona licytacja naszego orzełka, który był przygotowany i wyrzeźbiony przez naszego lokalnego mistrza Zdzisława Gotfryda podczas naszych warsztatów z rękodzieła artystycznego. Orzełek został wylicytowany przez Koło Gospodyń Wiejskich we wsi Wrząca za pieniądze (500 zł), które wygrali w ramach udziału w naszej imprezie. Dziękujemy Wam, za Wasze dobre serca i ten piękny gest.
Dziękujemy władzom gminnym za współpracę w organizacji imprezy.
Dziękujemy Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w Konkursie. Dzięki Wam po raz kolejny było kolorowo, wesoło i przede wszystkim smacznie. Wasze zaangażowanie, uśmiech, zabawa sprawiło, że po raz kolejny było to wielkie kulinarne święto.
Dziękujemy Panom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pieczyskach, Jamnicach i Brzezinach za pomoc techniczną, organizacyjną i ochronną podczas imprezy. Dziękujemy, że byliście zawsze tam, gdzie potrzebowaliśmy Waszej pomocy.
I dla wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do sprawnej organizacji imprezy – D Z I Ę K U J E M Y!!!
Mamy nadzieję – do zobaczenia za rok

 konsultacjesmaki2022a 01 03  05  06    07   08  09  010  011  012  013  014  015  016  017  018  019  020  021  022  023   024  025   026  027  028  030  031  032  036  042  047  048  049  050    051  052  053  055   058  059  060  062  065  074  076  077  076  090  094  091 095 097  099  0104  0105

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem